logo riaps
riaps.cz

Informace

Informace o CDZ

Centrum duševního zdraví poskytuje zdravotní a sociální služby lidem s vážným  duševním onemocněním. Služby jsou poskytovány převážně v přirozeném prostředí klienta. Podporují klienta na jeho cestě k zotavení. Zotavení představuje nejen ústup příznaků nemoci, ale i práci na posilování vlastního zdraví, práci na návratu ke smysluplnému životu a využití vlastního potenciálu. Své síly spojují klient, odborníci a blízcí klienta. Podle potřeby a se souhlasem klienta jsou zapojovány i další osoby a instituce.  

Pracovníci CDZ tedy podporují klienty nejen v léčbě, ale i v osobním rozvoji, budování sebedůvěry, obnovování a navazování vztahů, návratu k aktivitám a znovuzapojení do společnosti. Mohou být i koordinátory potřebné pomoci.

Služby jsou určeny i těm osobám, které v současné době pobývají v prostředí psychiatrických nemocnic. Tým CDZ spolupracuje s psychiatrickými zařízeními, kde navazuje kontakt s potenciálními uživateli služeb, spolupodílí se na přípravě podmínek nutných pro možnost návratu domů, zajišťuje nebo zprostředkovává potřebnou péči po propuštění, apod.

Cílem CDZ je také vyhledávat ty, kteří by ze služeb mohli profitovat, ale sami by je z různých důvodů nevyhledali. Tým za nimi přichází s  informací a nabídkou. Služeb mohou využít i rodinní příslušníci a blízcí osob s duševním onemocněním

V multidisciplinárním týmu CDZ pracují psychiatrické a všeobecné sestry, sociální pracovníci, peer konzultanti, psychiatr a psycholog.

Více než 50 % služeb je poskytováno v terénu, tj. tam, kde se klient nachází. Je ale také možno využít služby ambulantní.

 

Zájemce či uživatel služby má právo si na služby (a vše, co s nimi souvisí – pracovníky, prostředí) stěžovat. Stížnost může být podána jakýmkoliv způsobem – ústně i písemně, může být sdělena při osobním jednání, telefonicky, napsána v dopise, zaslána do e-mailové schránky, nebo vložena do schránky na stížnosti. Stížnost může být podána i anonymně. Právo na vyřízení je do 4 týdnů. Pracovník, který stížnost přijme, ji předá nadřízenému vedoucímu pracovníkovi, a ten je za vyřízení stížnosti odpovědný. Uživatel se může odvolat, pokud není s vyřízením stížnosti spokojen. Odvolává se k osobám nadřízeným osobě, která stížnost vyřizovala. Ředitelka RIAPS MUDr. Zuzana Kozáková, Procházkova 818 Trutnov, 541 01, email: KozakovaZuzana@seznam.cz, ředitelka Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov, PharmDr. Jana Třešňáková, Procházkova 818, Trutnov, 541 01, email: j.totkova@soltrutnov.cz, zřizovatel Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Pivovarské náměstí 1245, Hradec Králové 500 02, stížnost může být řešena také s nezávislým odborníkem: Kancelář veřejného ochránce práv, Údolní 39, Brno, 602 00. Bližší způsob zacházení se stížnostmi řeší operační manuál, informace je dostupná v informačním materiálu pro uživatele a na webových stránkách.

Provozní doba CDZ 

Ambulantní služby:

 

Pondělí: 9:00-15:00

Úterý: 9:00-15:00 

Středa: 11:00-15:00 

Čtvrtek: 9:00-15:00 

Pátek: 9:00-13:00

 

Terénní služby: 8:00-18:00 pondělí až pátek

 

 

Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov prostřednictvím svého začleněného zařízení RIAPS Trutnov realizovalo pilotní projekt CDZ RIAPS Trutnov od 1.7.2019 do 31.12.2020. Od 1.1.2021 funguje CDZ již v ostrém provozu.

Cílem projektu bylo podpořit osoby s vážným duševním onemocněním prostřednictvím poskytovaných zdravotních a sociálních služeb, pomoci stabilizovat jejich zdravotní a sociální stav, pomoci řešit a předcházet sociálně nepříznivou situaci klientů, umožnit život klientů v přirozeném prostředí, tj. tam, kde mají své blízké a přátele, pomoci předejít nutnosti další hospitalizace či alespoň vytvořit možnosti pro její zkrácení, …. Důležitou rolí bylo a je i aktivní vyhledávání lidí s duševním onemocněním a včasná nabídka pomoci, … Pracovníci  také společně s klienty a spolupracujícími organizacemi pracují na tzv. destigmatizaci, podávání objektivních informací o duševních onemocněních a životě s nimi , ….

Sdružení ozdravoven a léčeben získalo dotaci v rámci Programu podpory Center duševního zdraví II ve výši 8.879.133 Kč na část zdravotní a 5.508.439 Kč na část sociální.

Projekt byl  realizován Ministerstvem zdravotnictví ČR  za podpory Evropské Unie v rámci Operačního programu Zaměstnanost financovaného z Evropského sociálního fondu.