Aktuality

6.9.2022

JAKALUS ve Dvoře Králové n. L.


JAKALUS ve Dvoře Králové n. L.

V úterý 6. 9. 2022 JAKALUS pořádal besedu s autorským čtením pod názvem "Cesta za duševní pohodou" ve Dvoře Králové v KAFE Dostaveníčko.


Beseda byla milá :). 


8.8.2022 (Aneta D. )

V pá 12. 8. 2022 nebudou probíhat skupinové aktivity


V pá 12. 8. 2022 nebudou probíhat skupinové aktivity. Děkujeme za pochopení. 


9.6.2022 (Kateřina Viková)

Beseda na téma Zotavení


Beseda na téma Zotavení

Přinášíme Vám fotografie z besedy na téma Zotavení - Program vedl zkušený peer lektorka, která našim klientům představila principy a fáze Zotavení. I z duševní nemoci je možné se zotavit a žít plnohodnotný život. Zároveň tento termín vysvětlovala všem zúčastněním. Beseda sklidila velký úspěch. Moc děkujeme.


9.6.2022 (Kateřina Viková)

Putovní výstava "Cesta za duševní pohodou"


Putovní výstava

V jičínské knihovně byla 2.6.2022 zahájena putovní výstava "Cesta za duševní pohodou", kde jsou vystaveny práce lidí s duševním onemocněním z Královehradeckého kraje. Na této výstavě se podíleli i naši klienti Centra duševního zdraví RIAPS Trutnov. Výstavu můžete navštívit v knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně, navštívit ji můžete do 30.6.2022.


27.4.2022 (Kateřina Viková)

Aktuální otevírací doba sociální rehabilitace CDZ Trutnov


Aktuální otevírací doba sociální rehabilitace Trutnov - platná od 2. 5. 2022

Pondělí 9:00 - 15:00

Úterý 9:00 - 15:00

Středa 11:00 - 15:00

Čtvrtek 9:00 - 15:00
aktivity v terénu

Pátek 9:00 - 13:00

V případě dotazů nás můžete kontaktovat na tel.: 725432257

Sociální rehabilitace ve Dvoře Králové nad Labem

Úterý 9:00 - 15:00

Středa 9:00 - 15:00


25.4.2022 (Kateřina Viková)

Trutnovský den pro rodinu 2022


Trutnovský den pro rodinu 2022

Rádi bychom Vás touto formou pozvali na TRUTNOVSKÝ DEN PRO RODINU, který se bude konat v pátek 13.5. 2022 od 10:00 do 18:00 hod. v areálu SVČ Na Nivách. Budeme se na Vás těšit i v našem stánku Centra duševního zdraví Riaps Trutnov a to se zajímavým doprovodným programem nejen pro děti15.3.2022 (Kateřina Viková)

Centra duševního zdraví v ohrožení


Centra duševního zdraví v ohrožení

S nejistotou ve financování se v současné době potýkají centra duševního zdraví (CDZ) a další nové týmy, které vznikly v posledních letech s podporou prostředků evropských fondů v rámci Reformy péče o duševní zdraví. Upozorňuje na to Aliance center duševního zdraví. Na provoz těchto nových služeb měly být určeny prostředky z rozpočtu Ministerstva zdravotnictví. Ty se však v rámci úsporných opatření nedostaly do finální podoby rozpočtu, který je nyní projednáván v Poslanecké sněmovně ČR
Třicet center duševního zdraví je nejvýraznější změnou, kterou reforma přinesla. Jde o terénní multidisciplinární týmy, ve kterých společně pracují psychiatři, psychologové, zdravotní sestry a sociální pracovníci. A právě financování sociálních pracovníků je kamenem úrazu, který ohrožuje samotnou existenci těchto týmů. ?Ministerstvo zdravotnictví upravuje podobu a fungování CDZ prostřednictvím standardu, který stanovuje minimální počet personálu. Pokud jakákoli z odborností je početně pod tímto standardem, nelze již hovořit o CDZ a bude to mít vliv na financování dalších odborností. Pokud tedy budeme muset propustit sociální pracovníky a ti budou v CDZ chybět, zdravotní pojišťovny nebudou hradit ani zdravotní péči. To v důsledku znamená omezení péče pro několik tisíc lidí s vážným duševním onemocněním? upozorňuje MUDr. Jan Stuchlík, odborný ředitel Fokusu Mladá Boleslav, provozujícího CDZ ve Středočeském a Karlovarském kraji.
Mgr. Anna Šimonová, zakládající členka Aliance Center duševního zdraví a ředitelka FOKUSu Vysočina, který provozuje Centrum duševního zdraví, upozorňuje, že chybí právní úprava center a ta jsou díky tomu rozpolcená mezi Ministerstva zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí. ?Provozovatelé CDZ od počátku upozorňovali, že je nutné nastavit financování CDZ systémově, aby to bylo dlouhodobě udržitelné. A zatímco nastavení plateb za výkony zdravotního personálu od pojišťoven se prakticky povedlo, v oblasti financování sociálních pracovníků žijeme v neustálé nejistotě. Peníze z MPSV, určené specificky na nové projekty reformy (včetně CDZ) se loni v některých krajích ke klíčovým poskytovatelům nedostaly. Kraje je rozpustily mezi všechny sociální služby. Aby se tomu letos zamezilo, mělo jít letošní financování sociálních pracovníků přes Ministerstvo zdravotnictví. Zdá se, že ani to se nepovedlo.?
V rámci Reformy péče o duševní zdraví dosud vzniklo 30 center duševního zdraví a další týmy, které se specializují například na pomoc dětem, lidem se závislostí nebo s nařízenou ochrannou léčbou. Jde o podporu lidí v jejich vlastním přirozeném prostředí, aby mohli žít svůj život dle vlastních představ, navzdory tomu, že se právě potýkají s duševním onemocněním. ?Z dosavadní zkušeností vidíme, že se nám cíle, se kterými centra vznikla, daří naplňovat. U lidí spolupracujících s týmy CDZ se snižuje počet opakovaných hospitalizací a tyto hospitalizace se také zkracují.? shrnuje MUDr. Jan Stuchlík.
Zkušenosti s rozvojem nových služeb mají také v Plzeňském kraji. I zde je většina z nich v ohrožení. ?V našem kraji provozujeme dvě Centra duševního zdraví: v Plzni a v Klatovech. V rámci reformy tu vznikl také multidisciplinární tým Spolku Ulice, zaměřený na pomoc lidem se závislostí, a tým Psychiatrické nemocnice v Dobřanech podporující pacienty s nařízenou soudní ochrannou léčbou. Všichni jsme na tom podobně, financování sociálních pracovníků v našich týmech v tomto roce není zajištěno. Kraj nás odmítl financovat v rámci základní sítě služeb, protože by neměl dostatek prostředků pro stávající služby.? popisuje situaci v Plzeňském kraji Mgr Petr Moravec, ředitel spolku Ledovec.

Aliance center duševního zdraví z.s. ? ACDZ
Aliance center duševního zdraví sdružuje centra duševního zdraví, která jsou jedním z pilířů Reformy péče o duševní zdraví. Posláním ACDZ je prostřednictvím rozvoje funkční sítě center duševního zdraví zlepšovat kvalitu a efektivitu péče o lidi s duševním onemocněním v ČR.
Byla založena v roce 2021 a členy jsou provozovatelé zdravotní a/nebo sociální části centra duševního zdraví. K 23. 2. 2022 má 31 členů.

Mgr. Anna Šimonová Anna.Simonova@fokusvysocina.cz tel. 774 151 495
MUDr. Jan Stuchlík Jan.Stuchlik@fokus-mb.cz tel. 608 130 099
Mgr. Petr Moravec petr.moravec@ledovec.cz tel. 775 725 339


3.1.2022 (Kateřina Viková)

Aktuální otevírací doba sociální rehabilitace CDZ Trutnov


Skupinové aktivity sociální rehabilitace budou probíhat následovně:
pondělí:9:00 - 15:00
úterý: 9:00 - 15:00
středa:12:00 - 15:00
čtvrtek: zavřeno - možná návštěva sociální rehabilitace ve DKnL
pátek: 9:00 - 13:00


7.10.2021 (Kateřina Viková)

Den otevřených dveří CDZ


Den otevřených dveří CDZ

V rámci Týdnů pro duševní zdraví pořádáme ve čtvrtek 7. října 2021 Den otevřených dveří. Budeme se těšit na Vaši návštěvu.


strana